Stroje

Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej jest dumne z występów z zespołów „Giecznianki z kapelą ludową” , „Szczawinianki” , „Jednorożce” oraz Orkiestry Dętej. Godnie reprezentują Gminne Centrum nie tylko na niwie lokalnej ale również za granicą gminy oraz powiatu w sferze kulturalnej.

Aby uatrakcyjnić występy zespołów zostały zakupione nowe stroje ludowe, regionalne w ramach projektu „Kultywowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez zakup strojów ludowych i regionalnych” dofinansowane przez Narodowe Centrum Kultury.

Zespół „Giecznianki z kapelą ludową”

Zakupiliśmy trzy stroje łowickie damskie – składające się z: bielonki, halki, kiecki, fartucha, chusty oraz korali.

Cztery stroje łowickie męskie – składające się z płóciennej koszuli, spodni, kamizeli ,pasa oraz kapelusza filcowego.

Każda z pań otrzymała również spódnicę do występów mniej oficjalnych.

Zespół „Szczawinianki”

Paniom z tego zespołu zakupiliśmy stroje aby jeszcze piękniej prezentowały się na scenie podczas występów.

Jedenaście kompletów: spódnic, białe bluzki, chusty, wianki, korale, trzewiki.

Orkiestra Dęta

Dla Orkiestry Dętej zakupiliśmy stroje galowe: koszule białe z haftowanymi pagonami i krawaty, spodnie z lampasami, kurtki z haftowanymi pagonami. Prezentują się znakomicie!

Zespół „Jednorożce”

Nie zapomnieliśmy o najmłodszym zespole działającym przy Gminnym Centrum Kultury, który powstał
z inicjatywy dyrektor GCKSTiR Anny Tomczak. Członkom zespołu ze środków własnych zakupiliśmy stroje
w stylu COUNTRY : koszule i spódnice, kamizelki, chusty w kratę oraz nakładki na spodnie z frędzlami.

********************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

Pozyskana kwota 74 000 zł w ramach projektu „Kultywowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez zakup strojów ludowych i regionalnych” – wniosek przygotowany przez Gminne Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej i pozytywnie rozpatrzony przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2023, przeznaczona na działania popularyzujące folkloru 🌺 Całkowita wartość zadania – 77 895 zł.

Zakup wynika z potrzeby szerzenia, utrwalania i kultywowania bogatych tradycji i obrzędów ludowych naszego regionu, na terenie gminy Zgierz, powiatu zgierskiego i województwa łódzkiego oraz Polski.

Dzień Rodziny

Dzień Rodziny

Rodzinna zabawa w Dzierżąznej ! Rodzice, dzieci, dziadkowie, ciocie i wujkowie...spędzali wspólnie...

Archiwa

Dostosowanie dla niepełnosprawnych