Dwór w Dzierżąznej

Dwór pochodzi z początku XX wieku i ma cechy późnego baroku i klasycyzmu. Zwartą bryłę przykrywa mansardowy dach z wysokimi kominami. Od frontu dodano czterokolumnowy portyk dostępny po schodach i unoszący taras, który poprzedza trójosiową wystawkę.

DWÓR W DZIERŻĄZNEJ 

obecnie siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierżąznej 

samorządowej instytucji kultury gminy Zgierz

Budynek wieńczy „barokowy” szczyt o dwóch spływach wynoszących łuk pełny, nadwieszony. W elewacji bocznej umiejscowiony jest taras, który otwiera się ku ogrodowi szeroką prostokątną wnęką, zamkniętą spłaszczonym łukiem. Przy elewacji przeciwległej dostawiono dwuosiową prostokątną przybudówkę z dodatkowym wejściem, krytą jednopołaciowym daszkiem. Prostokątne wysokie otwory okienne mają oryginalną, kratownicową stolarkę. W fasadzie dominuje wydatny, profilowany gzyms nad belkowaniem unoszonym przez toskańskie kolumny. Ciężar gzymsu podkreśla solidna balustrada tarasu z gęsto ustawionymi tralkami.
Dwór otoczony jest różnorodną roślinnością, a przepływająca przez teren Ośrodka rzeczka i usytuowany pośrodku zbiornik wodny podkreślają klimat tego miejsca.
Od roku 1995 właścicielem dworu jest gmina Zgierz, jednocześnie znajduje się tutaj siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierżąznej.
Walory Ośrodka docenione zostały w konkursie PIĘKNE MIEJSCA zorganizowanym przez Związek Miast Polskich i Magazyn Nieruchomości Piękne Miejsca. Ośrodek otrzymał wyróżnienie, które odebraliśmy w listopadzie 2000 r. podczas trwania Targów Invest – City.
Dwór jest wymarzonym miejscem do prowadzenia szkoleń, konferencji, seminariów oraz organizowania uroczystości okolicznościowych, spotkań integracyjnych, imprez plenerowych i zielonych szkół. Daleko od zgiełku miasta, w ciszy i otoczeniu przyrody można także spędzić urlop lub przyjechać na sobotnio – niedzielny wypoczynek.

Facebook
Facebook
Gmina Zgierz
SOCIALICON
Dostosowanie dla niepełnosprawnych