IX Zjazd byłych Więźniów Obozu Koncentracyjnego Dla Małoletnich w Łodzi i jego filii w Dzierżąznej, w dniach 25, 26, 27 września 2017 roku.
Mało kto wie, a jeszcze mniej osób pamięta, że podczas II wojny światowej w naszej gminie istniała Filia Obozu prewencyjnego (izolacyjnego) dla młodych Polaków Policji Bezpieczeństwa w Łodzi na folwarku we wsi Dzierżązna koło wsi Biała w pobliżu Zgierza – choć jest pomnik ku czci ofiar i stoi jeszcze dworek w którym mieściła się komendantura obozu (notabene siedziba Gminnego Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji).
Ten obóz to mało znana karta okupacyjnej historii naszego narodu. O tym obozie nikt nie uczy w szkole, nikt nie opowiada, a to miejsce kaźni kilkunastu tysięcy małych Polaków. Obóz koncentracyjny „na Przemysłowej” był hitlerowskim tworem, do którego zwożono polskie dzieci z całego kraju.
Tymczasem wiedza na temat dziecięcego obozu „na Przemysłowej” i jego filii, jest zupełnie nieadekwatna do rozmiaru zbrodni tam dokonanych.
Aby pamiętać i nie zapomnieć w dniach 25-27 września 2017 roku w Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej odbył się IX Zjazd byłych Więźniów Obozu Koncentracyjnego Dla Małoletnich w Łodzi i jego filii w Dzierżąznej.
Udział w zjeździe wzięło ośmioro “Dzieci z Obozu na Przemysłowej” wraz z rodzinami. Panie: Ewa Nowakowska, Alfreda Drzeiecka-Bolińska, Czesława Henke-Dylewicz, Joanna Piotrowska, Henryka Śliwicka, Krystyna Pacut-Szpigiel, Maria Zielińska oraz Pan Jan Jaskot wraz z rodzinami.
Wydarzenie rozpoczęło się 25 września od uroczystej kolacji, na której Wójt Gminy Zgierz Pani Barbara Kaczmarek serdecznie powitała „dzieci z obozu na Przemysłowej i jej filii w Dzierżąznej” – już seniorów wraz z przybyłymi rodzinami. Rozpoczęła się żywa lekcja historii, która trwała nieprzerwalnie przez cały okres zjazdu. Ta najważniejsza, w której wzięło udział ponad 200 osób miała miejsce w Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej, 26 września 2017 roku o godz. 12.00. To na niej mogliśmy poznać „dzieci więźniów”, którzy opowiedzieli nam o ciężkim życiu w obozie, II wojnie światowej widzianej oczami dziecka, a także wielu innych sytuacjach, obok których człowiek nie potrafi przejść obojętnie. Była to niewątpliwie wyjątkowa lekcja, której nie znajdziemy w podręczniku bo nie ma tam historii ludzkich, nie ma tylu wzruszeń, że łza kręci się w oku — są tylko liczby, daty i suche fakty. Ta lekcja na opowieści się nie kończy, kto na niej był ten ją zapamięta na bardzo długo. Symbolem pamięci było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod płytą upamiętniająca nieludzką pracę dzieci obozu w Dzierżąznej.
W tym dniu także razem z „Dziećmi z Obozu na Przemysłowej” zwiedzaliśmy Izbę Pamięci w Szkole Podstawowej w Białej oraz uczestniczyliśmy we Mszy Św. kościele parafialnym w Białej.
Ostatni dzień zjazdu to miejsce obozu macierzystego – Łódź ul. Przemysłowa i pomnik Pękniętego Serca – Pomnik Martyrologii Dzieci.
Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej jest realizatorem projektu: „Obyśmy nie zapomnieli! Spotkania z historią i osobami więzionymi w obozie Polen Jugendverwahralager w Łodzi” – zadanie realizowane ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego WSPIERANIE SAMORZĄDOWYCH INSTYTUCJI KULTURY – OPIEKUNÓW MIEJSC PAMIĘCI 2017.
Info: Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej.
Do pobrania:O dzieciach bez dzieciństwa