Papieroplastyka - kwiaty z bibuły

Mianem papieroplastyki nazywamy wszelkie cuda – małe i większe arcydzieła, które da się wyczarować z papieru, bibuły, krepy, papier-mâché, kartonu itp.

Znajdziemy tu i  kwiaty z bibuły, i origami,  wycinankę i wyklejankę, wyroby z masy papierowej oraz przestrzenne konstrukcje modelowe.


Jako Gminny Ośrodek Kultury współpracujemy z twórcami (głównie twórczyniami), którzy za pomocą kilku zręcznych ruchów potrafią wykonać  kwiaty z bibuły.


Patrząc na taki kwiat, chciałoby się go powąchać. Ująć jego delikatne płatki w dłonie. Jak na prawdziwe kwiaty przystało -  kuszą bogactwem wzorów i kolorów.  Znawcy twierdzą, iż jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, bowiem z bibuły czy krepy można wyczarować niemal wszystkie kwiaty, jakie możemy spotkać na świecie, a nawet w baśniach, bajkach czy marzeniach.

Ciekawostką jest fakt, iż kwiaty z bibuły są charakterystyczne dla naszego kraju – wyróżniają Polskę tak jak sztuka origami wyróżnia Japonię.


Dawniej kobiety  plotły  tzw. pająki, służące do przyozdabiania stropu w chacie niczym dzisiejszy żyrandol. Pająki takie również być wykonane z bibuły (dodatkowo ze słomek czy ziaren grochu lub fasoli). Kiedy w pająka wpleciono kwiaty z bibuły, efekt imponował oryginalnością i artyzmem. Do dziś niektóre twórczynie ludowe kultywują piękną tradycję wykonywania ozdobnych pająków.

 

Twórczynie, z którymi współpracujemy: 

Alicja Matczak, Jolanta Kołodziejska, Genowefa Gębicka, Beata Rokicka, Janina Zuchora, Anna Paseczna, Teresa Zjawiona, Danuta Wojda


Efekty ich papierowej twórczości podziwiajcie zresztą sami – zapraszamy do galerii :)