Noc Świętojańska

 

dsc01297_640

 

 

 

logotypy_664

 

 

Za nami Magiczna Noc Świętojańska.


Niegdyś Sobótki aż wrzały od tańców przy ogniskach, śpiewek i zalotów, a odpowiednie powitanie lata miało zapewnić pomyślność zbiorów, dobrą pogodę i obfitość plonów.

Tak też było 28 czerwca 2014 roku podczas Nocy Świętojańskiej, przygotowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej, przy aktywnym współudziale społeczności lokalnej.

Rozpoczęliśmy tradycyjnie od warsztatów w wyplataniu wianków świętojańskich. Warsztaty poprowadziło Koło Gospodyń Wiejskich z Kęblin wspólnie z pracownikami Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierżąznej. Wszyscy chętni mogli własnoręcznie wykonać tradycyjny wianek, symbol Nocy Świętojańskiej.

Aby nikomu nie było smutno na scenie cały czas się działo: wystąpiły zespoły działające w Gminnym Ośrodku Kultury w Dzierżąznej: Zespół śpiewaczy „Szczawinianki” ze Szczawina, Zespół śpiewaczy „Giecznianki” z Gieczna z kapelą ludową Zenona Rudnickiego, Zespół tańca nowoczesnego Raindrops – Junior, Zespół tańca mażoretkowego, połączone orkiestry: Orkiestra Dęta przy Gminnym Ośrodku Kultury w  Dzierżąznej i Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Brzezin.  Wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Boruta” ze Zgierza, który zaprezentował obrzęd świętojański

Ponadto nastąpiło  ogłoszenie wyników i rozdanie nagród w XII edycji konkursu czytelniczego Wydajemy własną książkę.

Każdy uczestnik imprezy, mógł przekonać się, jak smakuje: schab z nad Czarniawki, prazoki z kapustą, gołąbki ustrońskie, pierożki jedlickie, bigos świętojański i ciasta świętojańskie. Tych smaków można było popróbować dzięki paniom z Kół Gospodyń Wiejskich z Łagiewnik Nowych, Rosanowa, Grotnik-Ustronia, Jedlicza i Lorenek. Rozstrzygnięty został także,  konkurs Regionalna Potrawa Kupalnocka. Tegoroczną potrawą Kupalnocką nr 1 zostały gołąbki ustrońskie.

Wszyscy uczestnicy zabawy mogli zapoznać się z wnioskami wynikającymi z konferencji zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej w dniu 27 czerwca 2014 roku, promującej walory kulturowe i turystyczne  małej ojczyzny oraz jej  przynależności do Unii Europejskiej.

Tradycyjnie z zapadnięciem zmroku rozpoczął się przemarsz barwnego korowodu świętojańskiego z pochodniami, w którym wzięli udział członkowie lokalnej społeczności i zaproszeni goście. Wszyscy zainteresowani uczestniczyli w spektaklu ognia i wody, do którego należy puszczanie na wodę własnoręcznie wyplecionych wianków świętojańskich oraz śledzenie ich losu. I jak co roku nie zabrakło młodych mężczyzn, którzy wyławiali wianki swoich wybranek.

Finałem Nocy Świętojańskiej był koncert zespołu After Party oraz wspólna zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin nocnych.

Tegoroczna Noc Świętojańska odbywała się w ramach projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej, pt: „Organizacja konferencji  promującej walory kulturowe i turystyczne małej ojczyzny oraz  przeprowadzenie zabawy inspirującej kultywowanie lokalnych tradycji” w ramach PROW na lata 2007-2013.  Celem projektu było promowanie walorów historycznych i przyrodniczych małej ojczyzny,  jej rozwoju, dzięki przynależności do zintegrowanej  przestrzeni europejskiej, a także podniesienie jakości życia mieszkańców przez organizację konferencji i zabawy inspirującej kultywowanie lokalnych tradycji.  


Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej serdecznie dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu oraz  uczestnikom imprezy, którzy tak licznie przybyli na nasz teren.