Gra terenowa w ramach projektu RozPracuj to z biblioteką

rozpracuj_to_logo_final_www_maly_448 

Projekt "RozPRACUJ to z biblioteką" Polsko-Amerykańskiej

Fundacji Wolności jest wspierany przez sieć Fundacji

Społeczeństwa Otwartego (Open Society Foundations).

Realizatorem Projektu jest Fundacja Rozwoju

Społeczeństwa Informacyjnego.

 

Zjawisko bezrobocia jest problemem, z którym nie udało się nam uporać pomimo dwóch dziesięcioleci postępujących w Polsce przemian społecznych, gospodarczych i politycznych.

W 2012 r. Gminna Biblioteka w Dzierżąznej wraz z filiami, przystąpiła do projektu „RozPracuj to z biblioteką” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Fundacji Billa i Mellindy Gates’a oraz Fundacji  Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Od stycznia 2013 r., w bibliotekach naszej Gminy, oprócz dobrej książki można otrzymać wsparcie informacyjne w sposobach poszukiwania własnej ścieżki zawodowej, nauczyć się pisania CV  i listów motywacyjnych, uzyskać bezpłatny dostęp do Internetu w celu znalezienia ofert pracy i  kursów doszkalających oraz nauczyć się obsługi komputera i urządzeń biurowych.

Aby sprostać nowym zadaniom, bibliotekarze w ramach projektu, uczestniczyli w cyklu szkoleń pozwalających  zgłębić wiedzę w zakresie  korzystania z narzędzi i metod informatycznych, uzyskali wiedzę o rynku pracy, nauczyli się korzystania z programu diagnostycznego napisanego dla osób chcących określić własne predyspozycje zawodowe.

Biblioteki zostały doposażone w sprzęt o wartości 84 675,87 zł, w tym: komputery wraz z oprogramowaniem, urządzenia wielofunkcyjne (drukarka, kserokopiarka, skaner), drukarka A3, aparaty fotograficzne, rzutnik i ekran.

Kolejnym etapem projektu są działania skierowane do młodzieży, która w ciekawy i niekonwencjonalny sposób może poznać tajniki rynku pracy. Pierwsze takie działanie odbyło się w pogodne i słoneczne przedpołudnie 27 maja bieżącego roku, kiedy to Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej gościł na swoim terenie gimnazjalistów z Rogowa wraz z opiekunami.

Młodzież uczestniczyła w grze terenowej, przygotowanej i poprowadzonej przez bibliotekarzy Gminnej Biblioteki w Dzierżąznej. Gra sprawdzała i poszerzała wiedzę na temat rynku pracy, uświadamiała jej uczestnikom własne predyspozycje zawodowe oraz cechy osobowości sprzyjające rozwojowi kariery. Każdy z uczestników zabawy zmierzył się z działaniami które Agnieszkapodniosły jego umiejętności orientacji w terenie, spostrzegawczości oraz pracy w grupie.

Mimo, iż poprawne rozwiązanie wszystkich zadań nastręczyło naszym gościom nieco trudności, wierzymy, że w młodości siła i nadzieja J.

Po ciężkich zmaganiach nastąpił relaks na łonie przyrody.

Doświadczenia jakie wynieśli nasi młodzi gimnazjaliści z uczestnictwa w grze, pomogą im znaleźć w przyszłości dobrą i satysfakcjonującą pracę, czego im gorąco życzymy.

Agnieszka Kwiatkowska

Wioletta Olczak-Hut