Gminny wieczór Andrzejkowy

Gminny Wieczór Andrzejkowy.

Jest taka jedyna noc w roku, w którą uchylają się wrota do nieznanej przyszłości. Tej nocy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb.  Tylko podczas tej jednej, jedynej nocy w ciągu roku – wróżby zyskują niezwykłą moc.  

Tradycja wróżenia w Andrzejki sięga dawnych czasów. Niegdyś  przykładano do niej dużą wagę. Wróżono indywidualne, w odosobnieniu, ale także był to czas wspólnej zabawy w odkrywaniu przyszłości.

Andrzejki to także czas organizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Nasze gminne Andrzejki tego roku odbyły się 22 listopada w nowo wyremontowanej świetlicy w Kaniej Górze. Zostały one zorganizowane przez: Wójta Gminy Zgierz, Koło Gospodyń Wiejskich w Rosanowie, Ochotniczą Straż Pożarną w Kaniej Górze i Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej.

W Andrzejkowy nastrój wprowadzały nas zespoły działające pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierżąznej: Giecznianki z Gieczna z kapelą ludową Zenona Rudnickiego oraz Szczawinianki ze Szczawina. O podniebienia nasze zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Rosanowa serwując przepyszne posiłki.

Chętnych do wspólnej zabawy, konkursów i wróżb nie brakowało. Choć wszyscy traktowali je z lekkim przymrużeniem oka, to cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Kryształowa kula odsłoniła rąbka tajemnicy – przepowiadając jaki będzie nadchodzący rok. Dalszą przyszłość kół gospodyń wiejskich ujawniły strzelające balony. Natomiast drogę do sukcesu wskazały pływające złote rybki.  

Andrzejkowe konkursy i zabawy rozbawiły wszystkich do łez. Po raz kolejny były czasem zaklinania pomyślnej przyszłości oraz pozwoliły nam wspólnie biesiadowanie Wniosły dużo radości i pozwoliły  na chwilę oderwać się od trudów dnia codziennego.

 

Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej.