Koniec Karnawału

dsc08783_640

Karnawał dobiegł końca!...

Wtorek 17 lutego 2015 roku to ostatni dzień karnawału. Ostatnie chwile na tańce, hulanki, swawole, maski, przebierańce, „tańce - wygibańce”, wesołe zabawy i konkursy.

Tegoroczne Ostatki rozpoczęły się z samego rana na XI Powiatowej Biesiadzie Karnawałowej organizowanej przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z/s w Bratoszewicach w Aleksandrii gm. Ozorków. Po uroczystym przywitaniu gości nastąpiły występy miejscowych grup artystycznych, wesoła zabawa i degustacja potraw regionalnych wystawianych przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z całego powiatu zgierskiego. Gminę Zgierz reprezentowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Białej i z Rosanowa, które przygotowały przepyszne potrawy. Panie wspomagały koleżanki z innych kół z terenu gminy Zgierz oraz  Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej.

Tradycja wesołej ostatkowej zabawy, barwnych strojów jest także rozpowszechniona w naszej gminie. Tegoroczny Bal Ostatkowy i obchody Dnia Kobiet odbyły się w świetlicy wiejskiej w Jedliczu A. Organizatorem Balu był Wójt Gminy Zgierz przy współudziale Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Łodzi oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Jedliczu. Animatorem przedsięwzięcia był Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej. Podczas imprezy uczestnicy Balu wysłuchali koncertu w wykonaniu Pana Jana Krzosa oraz zespołów działających pod patronatem GOK w Dzierżąznej: Zespołu Śpiewaczego Szczawinianki ze Szczawina i Zespołu Śpiewaczego Giecznianki z Gieczna z kapelą ludowa Zenona Rudnickiego.  

Wszystkich zgromadzonych przywitała Dyrektor GOK w Dzierżąznej Pani Barbara Polasińska. Wójt gminy Zgierz  Pani Barbara Kaczmarek wręczyła kosz obfitości gospodyni balu Przewodniczącej KGW z Jedlicza Pani Janinie Podstawce. Natomiast Zastępca Wójta gminy Zgierz Pan Wiesław Olender w asyście Panów z Rady Gminy Zgierz wręczyli wszystkim Paniom róże z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. Były także życzenia od Prezesa Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Łodzi pana Krzysztofa Banasiaka.

Jak na zapusty przystało uczestnicy balu przybyli w barwnych przebraniach i bawili się, aż do północy.