Córki dancingu | Sukienka na zmianę

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu ✂👗Sukienka na zmianę👗✂, w którym patrzymy na polskie kino „od podszewki” – skupiając się na kostiumach filmowych i rozmawiając z ich twórczyniami. Tym razem zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Lewińską, autorką kostiumów do najciekawszych polskich filmów i seriali ostatnich lat, m.in. „Pokotu”, „Cichej nocy”, „1983” czy „Śniegu nigdy już nie będzie”.
Po rozmowie, którą poprowadzi Jagoda Murczyńska, pokażemy nagrodzony na festiwalu Sundance za „unikalną wizję i design” film „Córki dancingu” w reż. Agnieszki Smoczyńskiej.
Film dostępny będzie na stronie ninateka.pl, a rozmowa live na profilu FINA Wałbrzyska 3/5.
📄 Program
🔵 godz. 19:00 | Live na profilu FINA Wałbrzyska 3/5
Spotkanie z Katarzyną Lewińską poprowadzi Jagoda Murczyńska.
🔵 godz. 19:45 | ninateka.pl
🎥 „Córki dancingu”, reż. Agnieszka Smoczyńska, Polska 2015, 92′
Dwie syreny – Srebrna i Złota – trafiają do samego centrum świata warszawskich dancingów lat 80., tętniącego muzyką, mieniącego się światłami neonów i blaskiem cekinów. Dołączają do muzyków zespołu Figi i Daktyle, z dnia na dzień stając się sensacją nocnego życia stolicy. Pochłonięte przez miłość i rodzące się namiętności, na chwilę zapominają o swojej prawdziwej naturze. Ale wystarczy jedno złamane serce, by sytuacja wymknęła się spod kontroli…
W porywającym wizualnie, baśniowym filmie Agnieszki Smoczyńskiej kostium jest tym, co obok uwodzicielskiego uroku tytułowych bohaterek i muzyki autorstwa sióstr Barbary i Zuzanny Wrońskich fascynuje najbardziej – najdoskonalej buduje tę niezwykłą filmową fantazję na temat lat 80. Praca Katarzyny Lewińskiej została nagrodzona Fright Meter Award – dedykowaną filmom z gatunku horrorów nagrodą za najlepsze kostiumy.
ℹ Film dostępny bezpłatnie na stronie ninateka.pl.
Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu ✂👗Sukienka na zmianę 👗✂ to spotkania wokół sztuki filmowej kostiumografii, podczas których porozmawiamy o tym, jak ubrania odbijały w polskim kinie relacje między klasami społecznymi, przedstawiały ambicje całych pokoleń, definiowały luksus, ośmieszały nuworyszowskie wyskoki i kreśliły horyzonty wyrafinowania. Szczególną uwagę poświęcimy bohaterkom, które zakasywały rękawy, by pracować na lepsze jutro, a barwną osobowością (i ubiorem) dokonywały estetycznych i obyczajowych rewolucji. O swojej pracy opowiedzą nam wybitne polskie kostiumografki, których wszechstronne umiejętności pozwalają kreować na ekranie pełne charakteru postaci i zapadające w pamięć kadry.

Aktualności

Dostosowanie dla niepełnosprawnych