Premiera książki „Wielki przemysł, wielka cisza”

Stowarzyszenie Topografie i Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają do zapoznania się z książką “Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000”. Zabiera ona czytelnika w podróż po łódzkich zakładach pracy i odkrywa zapomniane karty historii przemysłowego miasta.

W środę 3 marca o godz. 18.00 odbędzie się premierowe spotkanie on-line, transmitowane z Księgarni Do Dzieła, które dostępne będzie na Facebooku portalu Miastograf.

Książka nie jest przeznaczona do sprzedaży. Niewielki nakład drukowanych egzemplarzy będzie dostępny w każdej miejskiej bibliotece oraz najważniejszych bibliotekach uczelni wyższych w Łodzi. Można ją pobrać bezpłatnie po uzupełnieniu ankiety dostępnej pod linkiem.

Wydana wspólnymi siłami stowarzyszenia i wydawnictwa, książka „Wielki przemysł, wielka cisza” to historie największych zakładów przemysłowych i łódzkiego świata pracy w okresie PRL oraz transformacji w naszym mieście. Historia gospodarcza i losy poszczególnych fabryk uzupełniają się z głosami pracownic i pracowników. Gromadzone od lat materiały przybliżają losy 30 wybranych fabryk, a fragmenty historii mówionych zabierają nas na hale produkcyjne, do laboratoriów a nawet robotniczych domów.

Książka jest pięknie wydana i bogato ilustrowana zdjęciami, archiwalnymi reklamami zakładów przemysłowych i fotografiami lotniczymi a dodatkowo można w niej znaleźć:

słownik terminów produkcyjnych

listy adresowe fabryk

schematy produkcji włókienniczej

mapę wybranych zakładów pracy

“Wielki przemysł, wielka cisza” to podsumowanie kilkuletniej pracy zespołu osób związanych z Łódzkim Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich Topografie, które od dekady tworzy Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf.pl, gdzie można znaleźć jeszcze więcej materiałów o Łodzi.

“Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000”, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego – Stowarzyszenie Topografie, 2020, ss. 387

Zespół autorski: dr Agata Zysiak, dr Marcin Szymański, Joanna Kocemba-Żebrowska, Wiesława Różycka-Stasiak, Marta Madejska, Ewelina Kurkowska, Michał Gruda

Aktualności

Dostosowanie dla niepełnosprawnych