Wczoraj na terenie naszego Gminnego Centrum odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą pierwszego transportu dziewcząt do filii niemieckiego obozu dla dzieci polskich w Łodzi, na które zaprosiło Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.Wioleta Głowacka Wójt Gminy Zgierz podziękowała przybyłym gościom, a przede wszystkim młodzieży ze Szkoła Podstawowa W Białej, za obecność i zainteresowanie tym trudnym tematem. Po uroczystości wspólnie obejrzeliśmy projekcję filmu „Litzmannstadt – gehenna polskich dzieci”.
-W marcu 1943 r. na zarekwirowanych przez III Rzeszę Niemiecką ziemiach w Dzierżąznej utworzono filię obozu dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej kierowaną przez Heinricha Fugego. W drugiej połowie marca tego samego roku do filii dotarł pierwszy transport z dziewczętami w wieku od 8 do 16 lat. Przebywające w podobozie dziewczynki zmuszane były do wykonywania ciężkich prac rolniczych. Podobóz zakończył funkcjonowanie w styczniu 1945 r. wraz z ucieczką Fugego z Dzierżąznej oraz załogi obozu głównego w Łodzi– wyjaśnił dr Andrzej Janicki, p.o. dyrektor Muzeum.
Na terenie parku do końca maja można oglądać wystawę plenerową pn.: „Nie tylko Przemysłowa… dzieciństwo w Litzmannstadt”.
Zdjęcia: Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.




