Joanna Concejo dla GCKSTiR

Joanna Concejo dla GCKSTiR

Ołówek to magia, on wszystko umie narysować” – mówi w rozmowie z wortalem Ryms, ilustratorka Joanna Concejo

Jedna z najwybitniejszych polskich graficzek, ilustratorek i autorek książek wizualnych. Wielokrotnie nagradzana w Polsce i na świecie. Unikalny styl, który stworzyła przez lata swojej pracy artystycznej, jest wynikiem prostej, ale jednocześnie szalenie wymagającej techniki ujarzmiania ołówka i kredek:

Używam wszystkich możliwych ołówków, mechanicznych też. Jakiś czas temu moja córka kupiła mi kolorowe wkłady do takich ołówków. Jest tylko kilka kolorów: zielony, niebieski, czerwony, ktoś mówił mi o żółtym, ale go nie mam, i biały. Od tej pory je uwielbiam, mają takie charakterystyczne odcienie, niespotykane w kredkach. Jako że rysuję zwykle na starych papierach o rożnej fakturze i bardzo kapryśnych, zawsze muszę dostosować ołówek do papieru. Więc rysuję wszystkimi możliwymi ołówkami, o różnej twardości.

Joanna Concejo od lat mieszka w Paryżu, ale urodziła się w Słupsku, dorastała zaś na kaszubskiej wsi otoczona przyrodą. Ten nierozerwalny związek człowieka i natury stał się leitmotivem jej prac. Leśne pejzaże, rośliny, dzikie zwierzęta, a wśród nich człowiek – to powracające motywy wizualnych historii tworzonych przez panią Joannę.

Baśniowe światy, które wychodzą spod ręki ilustratorki zachwycają nie tylko koneserów i czytelników jej książek. Olga Tokarczuk, w wywiadzie dla magazynu Książki, wspomina:

Przed laty wpadłam przypadkiem na jej rysunki w sieci. […] Od razu zamarzyło mi się, by wejść kiedyś w sferę tworzonych przez nią wizji. […] są skupione, refleksyjne, nieco surrealistyczne i – powiedziałabym –vintage. Urzekło mnie to, bo dziś mało kto tak rysuje. Joanna nawiązuje do ilustracyjnych klimatów, które pamiętam z własnego dzieciństwa.

Swoiste spotkanie Olgi Tokarczuk ze sztuką Joanny Concejo nie mogło skończyć się inaczej, jak tylko współpracą. Powstała Zgubiona dusza, książka dla dzieci i dla dorosłych, w których obraz jest tak samo ważny, a może nawet ważniejszy niż słowo. Za tę opowieść, obie artystki dostały wyróżnienie Bologna Ragazzi Award w 2018 roku. I o tej właśnie książce Joanna Concejo opowiada mieszkańcom gminy Zgierz:

Joanna Concejo

Więcej o życiu i twórczości Joanny Concejo przeczytacie na stronach culture.pl. Zachęcamy też serdecznie do obejrzenia prac pani Joanny.

Wybrane książki:

Osobowość 2023

Osobowość 2023

Wspaniałe wiadomości. Gratulujemy Annie Tomczak , dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu,...

TVP Łódź

TVP Łódź

Międzynarodowy Kongres " Kobieta w orbicie sztuki" przeszedł do historii. Nasze wydarzenie zostało...

wakacje

wakacje

Zapraszamy do zapisów na wyjazd wakacyjny „Seniorze jedź nad morze III”

koncert

koncert

Zapraszamy na koncert muzyki francuskiej!

Archiwa

Dostosowanie dla niepełnosprawnych