Joanna Concejo dla GCKSTiR

Joanna Concejo dla GCKSTiR

Ołówek to magia, on wszystko umie narysować” – mówi w rozmowie z wortalem Ryms, ilustratorka Joanna Concejo

Jedna z najwybitniejszych polskich graficzek, ilustratorek i autorek książek wizualnych. Wielokrotnie nagradzana w Polsce i na świecie. Unikalny styl, który stworzyła przez lata swojej pracy artystycznej, jest wynikiem prostej, ale jednocześnie szalenie wymagającej techniki ujarzmiania ołówka i kredek:

Używam wszystkich możliwych ołówków, mechanicznych też. Jakiś czas temu moja córka kupiła mi kolorowe wkłady do takich ołówków. Jest tylko kilka kolorów: zielony, niebieski, czerwony, ktoś mówił mi o żółtym, ale go nie mam, i biały. Od tej pory je uwielbiam, mają takie charakterystyczne odcienie, niespotykane w kredkach. Jako że rysuję zwykle na starych papierach o rożnej fakturze i bardzo kapryśnych, zawsze muszę dostosować ołówek do papieru. Więc rysuję wszystkimi możliwymi ołówkami, o różnej twardości.

Joanna Concejo od lat mieszka w Paryżu, ale urodziła się w Słupsku, dorastała zaś na kaszubskiej wsi otoczona przyrodą. Ten nierozerwalny związek człowieka i natury stał się leitmotivem jej prac. Leśne pejzaże, rośliny, dzikie zwierzęta, a wśród nich człowiek – to powracające motywy wizualnych historii tworzonych przez panią Joannę.

Baśniowe światy, które wychodzą spod ręki ilustratorki zachwycają nie tylko koneserów i czytelników jej książek. Olga Tokarczuk, w wywiadzie dla magazynu Książki, wspomina:

Przed laty wpadłam przypadkiem na jej rysunki w sieci. […] Od razu zamarzyło mi się, by wejść kiedyś w sferę tworzonych przez nią wizji. […] są skupione, refleksyjne, nieco surrealistyczne i – powiedziałabym –vintage. Urzekło mnie to, bo dziś mało kto tak rysuje. Joanna nawiązuje do ilustracyjnych klimatów, które pamiętam z własnego dzieciństwa.

Swoiste spotkanie Olgi Tokarczuk ze sztuką Joanny Concejo nie mogło skończyć się inaczej, jak tylko współpracą. Powstała Zgubiona dusza, książka dla dzieci i dla dorosłych, w których obraz jest tak samo ważny, a może nawet ważniejszy niż słowo. Za tę opowieść, obie artystki dostały wyróżnienie Bologna Ragazzi Award w 2018 roku. I o tej właśnie książce Joanna Concejo opowiada mieszkańcom gminy Zgierz:

Joanna Concejo

Więcej o życiu i twórczości Joanny Concejo przeczytacie na stronach culture.pl. Zachęcamy też serdecznie do obejrzenia prac pani Joanny.

Wybrane książki:

Koncert

Koncert

W najbliższą niedzielę 3 marca o godz. 16:00 zapraszamy na koncert Duetu ,,Len-on". Wstęp wolny !...

Uwaga konkursy !

Uwaga konkursy !

Regulamin-konkursu-Wiosna-za-oknemPobierz Karta-zgloszenia-Wiosna-za-oknemPobierz...

Koncert Walentynkowy

Koncert Walentynkowy

Ach co to był za koncert !! Ponad 300 osób uczestniczyło dziś w pięknym koncercie Krystyny...

Bale karnawałowe

Bale karnawałowe

Ostatni weekend karnawału ! W ostatni karnawałowy weekend Wójt Gminy Wioleta Głowacka wraz z...

Szczawin

Szczawin

Spotkanie noworoczne w Szczawinie W gościnnych progach strażnicy OSP Szczawin odbyło się spotkanie...

Archiwa

Dostosowanie dla niepełnosprawnych