W kulturze ludowej wierzba postrzegana jest jako drzewo magiczne, symbol odradzającego się życia. Nic dziwnego, że bez baziowych gałązek nie wyobrażamy sobie palmy wielkanocnej symbolizującej przecież Zmartwychwstanie Pańskie. Pamiętajcie o tym tworząc palmę na konkurs, który jak co roku organizujemy dla dzieci i młodzieży w Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej.
Szczegóły konkursu znajdziecie w regulaminie:
Regulamin konkursu „Najpiękniejsza palma wielkanocna”
Palma wielkanocna – tradycje i zwyczaje
Współcześnie palma wielkanocna jest traktowana przede wszystkim jako tradycyjny, świąteczny element dekoracyjny. Dawniej jednak wierzono, że domownicy, którzy wykonają i poświęcą palmę, będą cieszyć się pomyślnością i dobrym zdrowiem. Palma miała bowiem chronić przed złem nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Uważano też, że palma zapewni dobre plony i uchroni je przed ulewą, burzą czy wichurą.
Niedziela Palmowa, czasem nazywana Niedzielą Wierzbną, przypada na tydzień przed Niedzielą Wielkanocną. Wtedy katolicy idą poświęcić palmy do kościoła, a tradycja święcenia palm sięga w Polsce XI wieku, choć sam zwyczaj ich przygotowania jest dużo, dużo starszy.
Jak zrobić piękną palmę wielkanocną? Przede wszystkim pamiętajcie o tym, że ma być ona kolorowa – jak wiosna, podczas której odradza się przyroda po zimie. Wykorzystajcie przede wszystkim gałązki wierzby z rozwiniętymi kotkami. A choć wczesną wiosną nie wszystkie rośliny rozkwitają jeszcze swoim pięknem (na nie musimy poczekać często do końca kwietnia lub nawet maja), bukszpan na pewno doda waszej palmie soczystej zieleni. Z innych wczesnowiosennych roślin warto sięgnąć po: żonkile, krokusy, gałązki malin lub porzeczki, a także suszone kłosy czy trawy.