Na Marsa, czwartą planetę Układu Słonecznego, człowiek bardzo chce polecieć. Choć wiemy już, że nie mieszkają tam Marsjanie, planeta wzbudza naszą ogromną ciekawość. Na razie udało się tam wysłać tylko bezzałogowe misje m.in. z łazikami Opportunity (szansa), Curiosity (ciekawość). Ten ostatni badał czerwoną planetę przez 15 lat, ale popsuł się podczas jednej z burz piaskowych, które często tam szaleją.
Dziś, po ponad półrocznej podróży, na powierzchni Marsa wyląduje łazik Perseverance (wytrwałość). Będzie poszukiwał śladów życia, badał pył marsjański i wykonywał szereg innych badań, które powiedzą nam więcej o tej niezwykłej planecie. Relację na żywo z lądowania można obejrzeć na kanale NASA lub podczas spotkania w Planetarium stołecznego Centrum Nauki Kopernik. Podczas spotkania o Marsie i prowadzonych tam badaniach opowie dr Artur Chmielewski – inżynier, menadżer projektów kosmicznych w Laboratorium Napędu Odrzutowego Centrum NASA oraz wykładowca projektu edukacyjnego NASA Space Academy. Współpracował też przy tworzeniu kilkunastu misji agencji i to tych najbardziej przełomowych np. Galileo, Cassini-Huygens czy misji ESA i NASA Rosetta – pierwszego historycznego lądowania na komecie. Ciekawostki z pierwszej ręki gwarantowane!
Program spotkania:
20.30–20.40
powitanie
20.40–21.00
filmowa podróż na Marsa z odrobiną historii
21.00–21.30
jaką misje ma łazik Perseverance?
21.30–21.40
transmisja lądowania z komentarzem
21.40–22.15
3… 2… 1… lądowanie, co teraz?
22.15–22.30
zakończenie, pytania od widzów
Trzymamy kciuki za miękkie lądowanie! A jak może wyglądać cała operacja, przedstawiają grafika i animacja poniżej:
Ciekawostki o Marsie
- nazwę Mars zawdzięcza rzymskiemu bogowi wojny,
- określenie czerwona planeta pochodzi od czerwonego koloru powierzchni,
- odległość Marsa od Ziemi zależy od ułożenia obu planet względem Słońca – najbliższa możliwa to 55 mln km, dlatego podróż rakiety trwa kilka miesięcy,
- na Marsie występują największe burze piaskowe w Układzie Słonecznym
- zimą na biegunach temperatura spada do -130°C, a latem, w okolicy równika może wynieść nawet +27°C,
- planeta ma dwa małe księżyce o nieregularnych kształtach – Fobos i Deimos,
- marsjański rok trwa 687 dni ziemskich (prawie 2 lata), a to dlatego, że Mars jest dalej od Słońca,
- długość doby – określanej jako Sol – trwa niemal tyle ile na naszej planecie, tj. 24 godziny i 37 minut; naukowcy nadzorujący misje kosmiczne na Marsa mają zazwyczaj dwa zegarki – jeden z nich pokazuje czas ziemski, drugi zaś marsjański,
- Mars ma najwyższą górę w Układzie Słonecznym – Olympus Mons ma aż 21 km wysokości, duuuuużo więcej niż ziemski Mount Everest, który wyrasta na 8848 m.
Czy na Marsie było lub jest życie? Na to pytanie poszukajcie odpowiedzi w niezwykle ciekawym artykule dr Marcina Ryszkiewicza na stronie Muzeum Ziemi PAN w Warszawie.
źródło informacji o Marsie: Niesamowity wszechświat Karolina Bąkowska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2019