W Bibliotece…

Coś dla dorosłych. Zapraszamy miłośników książek i nie tylko do Gminnej Biblioteki w Dzierżąznej po nowości wydawnicze. Wśród nich dalsze losy znanych już bohaterów oraz nowe propozycje – kryminały, sensacje, thrillery, literatura obyczajowa oraz popularnonaukowa.

**********************************************************************************************************

📖 Co nowego w Gminnej Bibliotece w Dzierżąznej dla najmłodszych ???

📖 Czy potwory istnieją naprawdę ?

📖 Czy Buzz Astral – nieustraszony Strażnik Kosmosu dokończy powierzoną mu misję ?

📖 Jak poradzi sobie Ciamajda w kuchni ?

📖 Jakie marzenia ma Zuzia?

📖Gdzie podziało się smocze jajo ??

Na te pytania znajdziecie odpowiedz w nowościach książkowych, które zakupiła dla młodszych dzieci Gminna Biblioteka w Dzierżąznej. 👍👍👍👍

Na półkach czekają pięknie lustrowane bajki, wierszyki powieści i opowiadania.

🌞 Pamiętajmy, że wspólne czytanie z naszymi pociechami rozwija ich wyobraźnie , zwiększa zasób słownictwa 📚🧸

Sejm, doceniając literacki dorobek Marii Konopnickiej oraz jej wkład w działalność patriotyczną, ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej.

W uchwale oceniono, że Konopnicka była „jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej”.

WIELKANOC 2022 r.

Czuły narrator, Olga Tokarczuk, nowości w bibliotekach
eseje

olga tokarczuk: „Czuły narrator”

wydawnictwo literackie, 2020

Pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla, w której autorka zaprasza czytelnika za kulisy własnej twórczości.

Zbiór esejów i wykładów, w tym ten najgłośniejszy – mowa noblowska, opowiada o współczesnym świecie w kontekście pracy pisarskiej, książek, bohaterów literackich i ich wewnętrznych motywacji.

literatura piękna

olga tokarczuk: „Lalka i perła”

wydawnictwo literackie, 2016

Lalkę Bolesława Prusa – jedną z najwybitniejszych powieści w polskiej literaturze, albo się kocha, albo nienawidzi. Olga Tokarczuk zdecydowanie należy do tej pierwszej grupy czytelników.

W wyniku niezwykłego zderzenia prusowskiego arcydzieła z doświadczeniami, wizją świata i intelektem naszej noblistki powstał książka Lalka i perła. To lekcja czytania i interpretacji dzieła literackiego zupełnie inna niż ta, którą pamiętamy ze szkoły. A dzięki pisarskiej wrażliwości Tokarczuk można odkryć historię Stanisława Wokulskiego niejako na nowo.

Lalka i perła, Olga Tokarczuk, nowości w bibliotekach
Prowadź swój pług przez kości umarłych, Olga Tokarczuk, nowości w bibliotekach
thriller

olga tokarczuk: „Prowadź swój pług przez kości umarłych”

wydawnictwo literackie, 2015

Inspirująca, głośno dyskutowana powieść sfilmowana przez Agnieszkę Holland.

Zimą Kotlina Kłodzka jest miejscem mało przyjaznym. Wsród nielicznych mieszkańców pozostała Janina Duszejko – miłośniczka astrologii, która w wolnych chwilach dogląda domów nieobecnych sąsiadów i tłumaczy poezję Blake’a. Niespodziewanie przez tę spokojną okolicę przetacza się fala morderstw, których ofiarami padają myśliwi. Czy to możliwe, by to zwierzęta zaczęły czyhać na życie swoich oprawców?

opowiadania

olga tokarczuk: „Gra na wielu bębenkach”

wydawnictwo literackie, 2015

Galeria postaci, różnorodność stylów i niezwykłość historii – najgłośniejszy i najszerzej komentowany w Polsce tom opowiadań ostatnich dekad. Kwintesencja pisarstwa Olgi Tokarczuk.

Za zasłoną codzienności autorka dostrzega zawsze coś, co burzy porządek i niepokoi. Odkrywamy to w intrygującej opowieści o czytelniczce kryminałów, w napisanym ze swadą historycznym apokryfie czy w miniaturze o angielskim profesorze, który przybywa do Warszawy 12 grudnia 1981 roku i nazajutrz budzi się w obcej i niezrozumiałej krainie… Każde z opowiadań zamieszczonych w książce w odmienny, często zaskakujący sposób ożywia, przeformułowuje lub ocala bogactwo krótkiej formy.

Gra na wielu bębenkach", Olga Tokarczuk, nowości w bibliotekach
kryminał/thriller/sensacja

Remigiusz mróz: seria „W kręgach władzy”

Filia, 2017-2018

Remigiusz Mróz, ceniony twórca prawniczych kryminałów, tym razem przenosi nas w świat wielkiej polityki. W parlamentarnych kuluarach i gabinetach najważniejszych osób w państwie rozgrywa się intryga, w którą uwikłani są polityczni przeciwnicy Marszałek Sejmu Daria Seyda, i wschodząca gwiazda prawicy Patryk Hauer. tom 1: Wotum nieufności
tom 2: Większość bezwzględna
tom 3: Władza absolutna

nowość w bibliotece, grudzień 2020
nowości w bibliotece, grudzień 2020
powieść obyczajowa/romans

ewa szymańska: saga „bo trzeba żyć”

Szara godzina, 2019

Niezwykłe losy rodziny z Podlasia, w których tle rozgrywa się wielka historia, od I wojny światowej po śmierć Stalina. Miłość, dzieci, radości i rozczarowania głównych bohaterek, Apolonii i Gabryni, śledzić można na kartach trzech tomów tej emocjonującej opowieści. tom 1: Apolonia
tom 2: Gabrynia
tom 3: Rodzina

powieść obyczajowa/romans

lucinda riley: saga „siedem sióstr”

Szara godzina, 2017

Nastrojowa, pełna magii saga rodzinna opowiadająca historię pochodzenia siedmiu kobiet, których los rozrzucił po świecie, z dala od pozostałych sióstr. tom 1: Siedem sióstr
tom 2: Siostra burzy
tom 3: Siostra cienia
tom 4: Siostra perły
tom 5: Siostra Księżyca
tom 6: Siostra Słońca

nowości w bibliotece, grudzień 2020
nowości w bibliotece, grudzień 2020
kryminał/thriller/sensacja

Wojciech chmielarz: „prosta sprawa”

marginesy, 2020

Mistrz kryminału, Wojciech Chmielarz, zaskoczył podczas pandemii fanów nietypową powieścią publikowaną w odcinkach w mediach społecznościowych. Historia tajemniczego mężczyzny, który pojawia się w Jeleniej Górze by oddać dług z przeszłości, doczekała się na szczęście wersji papierowej, dzięki jednemu z najlepszych polskich wydawnictw, Marginesy.

dla młodzieży

ann todd: seria „after”

społeczny instytut wydawniczy znak, 2019

Seria fan fiction inspirowana historią brytyjskiego boysbandu One Direction. Największy fenomen książkowy ostatnich lat, którego autorka debiutowała w 2013 roku na platformie internetowej Wattpad. After: Płomień pod moją skórą
After 2: Już nie wiem, kim bez ciebie jestem
After 3: Ocal mnie
After 4: Bez siebie nie przetrwamy

nowości w bibliotece, grudzień 2020
nowości w bibliotece, grudzień 2020
powieść obyczajowa/romans

kelly irvin: cykl „W krainie amiszów”

prószyński i s-ka, 2020

Ciepła, rodzinna saga rozgrywająca się w niezwykłej wspólnocie amiszów. Kelly Irvin, bestsellerowa autorka powieści dla kobiet, opisuje życie bohaterów, w którym liczą się miłość, proste życie oraz szacunek do przyrody i Boga. tom 1: Syn pszczelarza
tom 2: Syn biskupa
tom 3: Syn siodlarza

kryminał/thriller/sensacja

robert ziębiński: „lockdown”

Wydawnictwo Kobiece, 2020

Robert Ziębiński, pisarz, dziennikarz i były redaktor naczelny polskiego Playboya, wydał w 2020 roku książkę na miarę naszych czasów – powieść pandemiczną. Chaos, zamieszki na ulicach wywołane pandemią zbierającą śmiertelne żniwo i matka walcząca z czasem, żeby uratować własne dziecko z rąk warszawskich gangsterów.

nowości w bibliotece, grudzień 2020
Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi
historia

jolanta sowińska-gogacz, błażej torański: „mały oświęcim. dziecięcy obóz w łodzi”

prószyński i s-ka, 2020

Przemilczana historia jednej z ciemniejszych kart historii – dziecięcego obozu koncentracyjnego, który powstał podczas okupacji niemieckiej na Przemysłowej w Łodzi. Autorzy po latach oddają głos tym, którzy przeżyli prawdziwe piekło – ofiarom nazistowskiego terroru, pozbawionym beztroskiego dzieciństwa i kontaktu z rodzicami.

Dostosowanie dla niepełnosprawnych