Poznajmy się: Olga Stolarek

Olga Stolarek Poznajmy się w gminie Zgierz

Ma zaledwie 21 lat, ale nieźle już namieszała ze swoim zespołem na łódzkiej scenie muzyki alternatywnej. Kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce, trzy wydane single, nagroda Soundedit Spotlight ’20, a latem pojawi się debiutancki album. Poznajcie rosanowską „dziewczynę z gitarą”, wokalistkę, songwriterkę i założycielkę zespołu Heima – Olgę Stolarek.

Jak mówi, muzyką interesuje się od zawsze. A to za sprawą fenomenalnych rodziców, którzy sami muzyki dużo słuchają, jeżdżą na festiwale, a nawet organizują tzw. house gigi w ramach inicjatywy Rosanoff.

Stosunkowo szybko zrozumiała, że muzyka to dla niej więcej niż tylko hobby.

Od zawsze byłam duszą artystyczną. Jak miałam chyba 10 lat nagrywałam już covery do internetu. Myślę, że od 12 roku życia tak na poważniej zaczynałam śpiewać. Uczyłam się śpiewu, aczkolwiek głównie sama.

Jako 15-latka zaczęła myśleć o założeniu zespołu. Jednak na ten etap musiała poczekać jeszcze dwa lata. Śpiewała więc na Piotrkowskiej akompaniując sobie na gitarze. W międzyczasie szukała na grupach internetowych ludzi, którzy podzielali jej muzyczne pasje. Najpierw był duet z przyjacielem multiinstrumentalistą, z czasem dołączali inni muzycy – gitarzysta, trębacz, basista i perkusista. Skład się zmieniał, ludzie przychodzili i odchodzili. Wreszcie, pod koniec 2017 roku powstał zespół Heima. A później? Później poszło prawie jak z płatka.

O dziwo nic się nie działo negatywnego. Od początku szło do przodu i wszyscy nas bardzo chwalili. Spotkaliśmy też dużo osób z branży, którzy puszczali nas w rozgłośniach radiowych. Wszyscy mówią, że poszło to naprawdę szybko.

Heima
nazwa pochodzi od tytułu trasy koncertowej zespołu Sigur Rós, który latem 2006 roku dał serię darmowych i niezapowiedzianych występów w swojej ojczystej Islandii


„Słuchając nas poczujesz się jak w fotelu. W końcu Heima oznacza w domu. Otoczą cię przestrzenne dźwięki gitary oraz mruczący bas. Pulsu nada świetnie osadzony rytm perkusji. Wszystko to okryte będzie lekkim wokalem i kojącymi odgłosami trąbki.” 

W lipcu 2019 roku wyszedł pierwszy singiel Heimy – Milion głupich min. Mieli szczęście, bo trafili pod skrzydła Pawła Cieślaka, jednego z najbardziej rozchwytywanych producentów polskiej sceny niezależnej.

Przyszliśmy z czterema akordami. Miał to być utwór, w którym ważniejszy był tekst, bo melodia była prosta. Na najprostszych akordach, tak mi się wydaje. Producent dodał swoje magiczne rzeczy. Wyszło tak, że nam się oczywiście bardzo podobało. Wszystko, co wychodzi spod jego rąk nam się podoba. Bo naprawdę dodaje jakby cząstkę siebie.

Menadżerem zespołu jest Hubert Kozera, który pod swoją opieką ma wielu znakomitych muzyków, m.in. Patricka the Pan współpracującego z Dawidem Podsiadło.

Hubert od początku w nas uwierzył. Odkąd usłyszał pierwszy utwór był zachwycony. Stwierdził, że chce w nas inwestować i nam pomagać. I do tej pory tak sobie współpracujemy. Pomaga nam bardzo, naprawdę bardzo.

Heima najczęściej występuje w Łodzi. Zespół grał już we wszystkich najważniejszych klubach (m.in. Żarty Żartami, jako support Ted Nemeth w klubie Dom) i festiwalach (np. Songwriter Łódź Festival. Występowali na pabianickim WOŚP-ie, w Świnoujściu, Szczecinie, Poznaniu i Warszawie. Na pierwszą trasę zagraniczną pojechali do Gruzji.

Czego słucha Olga?
Był punk rock, metal, Placebo i Myslovitz, którego w domu słucha się odkąd pamięta. Teraz, głównie muzyka dla smutasów i polscy wykonawcy: Piotr Rogucki, Ted Nemeth czy Artur Rojek, którego szczególnie ceni za teksty.

26 marca pojawił się singiel Luna promujący ich debiutancki krążek, który ukaże się już niebawem. Utwór wdarł się szturmem na pierwsze miejsce Aferzastej listy przebojów studenckiego radia Afera. Jak wskoczył, tak do tej pory nie odpuszcza. I nie ma się co dziwić. Zespół wypracował niepowtarzalny styl będący wypadkową muzycznych fascynacji jej członków. Nastrojową muzykę pięknie uzupełnia zaś intrygujący głos Olgi i ciekawe teksty.

Cały wywiad z Olgą dostępny już na naszym kanale YouTube:

A już w piątek, 14 maja ukaże się kolejny singiel zespołu zatytułowany Monolog. Śledźcie nasz profil Facebook’a. Na koniec zachęcam do wysłuchania koncertu zespołu Heima.

Heima w mediach społecznościowych:

Rozmowę przeprowadził i opracował Jednorożec Gminny-Zgierski

Więcej o projekcie „Poznajmy się w gminie Zgierz” przeczytacie tutaj.

Poznajmy się w gminie Zgierz

Dzień Rodziny

Dzień Rodziny

Rodzinna zabawa w Dzierżąznej ! Rodzice, dzieci, dziadkowie, ciocie i wujkowie...spędzali wspólnie...

Archiwa

Dostosowanie dla niepełnosprawnych