Święto Trzech Króli

Objawienie Pańskie, potocznie zwane świętem Trzech Króli, ma ważną symbolikę. Jest pokłonem przed Bogiem ludzi z różnych warstw społecznych czy narodowości. Akcentuje tym samym uniwersalność zbawienia, ponad wszelkimi podziałami. Dlatego też przyjęło się przedstawianie Mędrców jako trzech osób – czarnoskórej, młodej i starej. 

Objawienie Pańskie, w prawosławiu i luteranizmie znane jako święto Epifanii, to jedno z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół już pod koniec IV wieku. W liturgii, treścią święta stał się pokłon trzech Mędrców ze Wschodu – Kacpra, Melchiora i Baltazara. Dzień 6 stycznia jest też zakończeniem okresu Godów (w tradycji słowiańskiej celebrującego przesilenie zimowe) i początkiem zapustów, czyli karnawału. 

W Polsce, obchodzono 6 stycznia do 1960 roku, kiedy to zlikwidował je sejm PRL na żądanie Władysława Gomółki – ówczesnego I sekretarza Komitetu Centralnego PZPR. Ponownie obchodzimy je od 2011 r. 

Zwyczaje:

W XV i XVI wieku, tego dnia święcono złoto i kadzidło. Kadzidłem okadzano domy i obejścia, aby odegnać choroby i nieszczęścia. Z tego samego powodu okładano szyje złotem. 

Od XVIII wieku przyjął się zwyczaj święcenia kredy, którą poźniej pisano na drzwiach pierwsze litery imion Mędrców (K+M+B) oraz aktualną datę. Skrót ten odnosił się też do łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi). 

W naszej tradycji ludowej, w dniu tym kolędowali przebierańcy – Trzej Królowie oraz inne postaci, którzy chodzili od domu do domu z życzeniami wszelkiej pomyślności. Współcześnie, tradycja ta przemieniła się w tzw. Orszak Trzech Króli, który pojawia się na ulicach wielu miast, m.in. w Łodzi czy Zgierzu.  

W wielu krajach, które również świętują 6 stycznia, po uroczystym obiedzie podaje się specjalne ciasto z migdałem, znane jako placek Trzech Króli (fr. Galette de Rois – placek króli, hisz. Roscón de Reyes – słodki wieniec króli, ang. King’s Cake – królewskie ciasto).

Ciasto Trzech Króli

Placek Trzech Króli dzielono na tyle porcji, ile osób zasiadało przy stole i dodatkowo – na jeszcze jedną, przeznaczoną dla nieznajomego biedaka, zwaną też dla Boga. Podczas jego dzielenia dziecko lub najmłodsza osoba powinna wejść pod stół i podpowiadać, komu podać każdą z kolejnych porcji. Pozwala to uniknąć podejrzenia o oszukiwanie. Osobie, która odnajdywała migdał, nadawano tytuł Migdałowego Króla albo Migdałowej Królowej. Król może jednak wybrać swoją królową lub królowa – króla. Monarcha lub monarchini otrzymywali papierową, złocistą koronę i byli najważniejszymi osobami w czasie świątecznego dnia. Mieli oni jednak obowiązek ufundowania szampana, wypitego przez gości za zdrowie królewskiej pary i zaproszenia uczestników świątecznej biesiady na zabawę karnawałową w swoim domu. W czasie toastów goście wznosili okrzyki na cześć jednodniowych władców: Vive le rois! i Vive la reine!. Natomiast panny na wydaniu odnajdując w cieście migdał, traktowały to jako zapowiedź szybkiego zamążpójścia.

źródło: Dziennik Bałtycki 

Tradycja spożywania ciasta pojawiła się w Polsce w XVII wieku za sprawą Francuzce Ludwice Marii Gonzadze, królowej Polski i żonie dwóch polskich królów: Władysława IV i Jana II Kazimierza. Na dworze pojawili się kucharze i cukiernicy znad Sekwany, którzy najpierw wprowadzili francuskie specjały na stół monarchów, by potem przejęli je magnaci, szlachta, a nawet zamożne mieszczaństwo. I tak ciasto wypiekano 6 stycznia do międzywojnia. Później, ten piękny zwyczaj niestety zaczął zanikać. 

Jeśli chcielibyście jednak spróbować tego przysmaku, przepis znajdziecie w filmie, który przygotowaliśmy. Smacznego!

 

Wernisaż

Wernisaż

Zapraszamy miłośników malarstwa na wystawę prac Grzegorza Kubiaka.

Koncert

Koncert

Zapraszamy do Dzierżąznej na koncert. Usłyszycie zespoły działające przy Gminnym Centrum Kultury...

Koncert relaksacyjny

Koncert relaksacyjny

Brzmienie gongów i mis himalajskich jest niezwykłą „kąpielą” w dźwięku o leczniczych...

Podwieczorek z gwiazdą

Podwieczorek z gwiazdą

Zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu " Podwieczorek z gwiazdą" organizowane przez Gminna...

Dzień Rodziny

Dzień Rodziny

W rodzinie tkwi prawdziwa siła każdego człowieka. Bliskie, serdeczne relacje z rodziną i krewnymi...

Archiwa

Dostosowanie dla niepełnosprawnych