Bassa danza z Madonnami / Bassa Danza with Madonnas – PREMIERA online

Główną osią filmu „Bassa danza z Madonnami” jest opowieść o kobietach w czasach średniowiecza. Bazę stanowi spektakl, do którego stworzenia zainspirowały Romanę Agnel zbiory Muzeum Narodowego prezentowane w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. W przedstawieniu Baletu Cracovia Danza ożywają bohaterki XV-wiecznych dzieł sztuki: zalotna, zmysłowa Salome, nieśmiała, elegancka Maria, królewska, bohaterska św. Katarzyna i wreszcie dzielna, dumna św. Małgorzata. Każda z nich jest inna, każda ma swoje historie i tajemnice.
Pałac Biskupa Erazma Ciołka jest miejscem ekspozycji jednej z najbogatszych kolekcji sztuki dawnej Polski. O jej historii i specyfice w filmie opowiada dr hab. Rafał Quirini-Popławski, wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. W kwestie wizerunku kobiety w sztuce XV wieku, ówczesnych kanonów piękna i wychowania wprowadza natomiast Aleksandra Jaremko z Działu Edukacji MNK. Ważne miejsce w filmie zajmuje też oczywiście tematyka kształtującego się we wspomnianym okresie tańca dworskiego, o którym opowiada Romana Agnel, pomysłodawczyni cyklu „Kraków tańcem malowany”.
„Bassa danza z Madonnami” to kolejny odcinek cyklu „Kraków tańcem malowany”, będącego filmową odsłoną 21. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Premiera online filmu, który został zrealizowany przez Cracovia Danza Film Studio odbędzie się 15 marca 2021 o godz. 20. na kanale YouTube Baletu Cracovia Danza.
***
Bassa danza z Madonnami – Kraków tańcem malowany
Koncepcja artystyczna i prowadzenie – Romana Agnel
Scenariusz i redakcja – Romana Agnel, Jadwiga Rożek-Sieraczyńska, Dariusz Brojek, Sebastian Dudek
Zdjęcia – Highenough film production Sebastian Dudek, Mateusz Bernat
Produkcja – Balet Cracovia Danza, Cracovia Danza Film Studio

Aktualności

Dostosowanie dla niepełnosprawnych