Tarasy Kultury wraz z partnerem projektu – Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej – zapraszają do udziału w koncertach Otwartego Muzycznego Festiwalu Oświeceniowego im. Józefa Elsnera.
Jest to oryginalna inicjatywa mająca na celu przedstawienie słuchaczom szerokiego spektrum muzycznych gatunków tworzonych przez najwybitniejszych, choć czasem mało znanych, polskich i światowych kompozytorów w okresie XVII i XVIII.
Uwarunkowania kulturowe i historyczne sprawiły, że muzyka ta powstawała dwutorowo. Część kompozycji odnosiła się do tematyki wyznaniowej, część ilustrowała zjawiska społeczne (kulturę dworską i mieszczańską). Opatrzone komentarzem słownym koncerty wypełnią utwory zarówno o charakterze świeckim ( utwory kameralne, solowe utwory fortepianowe), jak i religijnym (msze) wykonywane na bogatym instrumentarium (fortepian, szpinet, trąbka, głosy wokalne).
Ważnym elementem festiwalu jest promocja muzyki Józefa Elsnera – czołowego polskiego kompozytora XVIII wieku, rozpoznawalnego muzyka ówczesnej Europy, dyrektora pierwszej na ziemiach polskich Szkoły Głównej Muzyki w Warszawie oraz – nauczyciela wybitnych polskich kompozytorów XIX wieku, w tym – Fryderyka Chopina.
By ukazać kunszt kompozytorski Józefa Elsnera, otwartość kompozytora na współczesne mu światowe trendy, jego dorobek zostanie ukazany na tle wybitnych, europejskich postaci świata muzycznego XVII i XVIII wieku np. L. v. Beethovena czy L. Kozelucha (w ramach festiwalu dojdzie do drugiego w historii polskiego wykonania jego unikatowego koncertu fortepianowego na cztery ręce). Wykonawcami koncertów będą uznani artyści prowadzący międzynarodową działalność koncertową, związani między innymi z Warszawskim Towarzystwem Muzycznym, łódzką Akademią Muzyczną i Filharmonią Łódzką.
Program Festiwalu:
21 października sobota:
Koncert I 15.30
Program:
G. F. Haendel – Aria con Variazioni na trąbkę i fortepian lub szpinet
G. F. Haendel – Preludio ed Allegro na szpinet
J. S. Bach – wybór solowych utworów na trąbkę solo
J. B. Loeillet – Sonata B – dur na trąbkę i fortepian
części: Adagio, Allegro, Gavotte, Sarabanda, Gigue
wyk. Agata Kalińska- Bonińska (fortepian/szpinet) Konrad Boniński (trąbka)
J. Elsner- Polonez f-moll
M. Szymanowska – Nokturn B- dur
M. Szymanowska- Etiuda F-dur
wyk. Agata Górska-Kołodziejska (fortepian)
Koncert II
godz. 16.15
J. Elsner – Polonez na cztery ręce
L. Kozeluch – Koncert fortepianowy B-dur na cztery ręce i orkiestrę
wyk. Agata Górska-Kołodziejska (fortepian primo), Agata Kalińska-Bonińska (fortepian secondo) i Apertus Quartet w składzie: Marta Kalińska (pierwsze skrzypce), Paulina Wielgosińska (drugie skrzypce), Małgorzata Sowierka-Chmiel (altówka), Katarzyna Filipiak (wiolonczela)
22 października 2023 niedziela:
g. 17.00
J. Elsner- Msza G- dur op. 75 „Z odgłosem wdzięcznych pieśni”
wyk. Anna Werecka- Gryć (mezzosopran), Karol Lizak (tenor), Bartosz Szulc (bas) Agata Górska-Kołodziejska (fortepian)
J. Elsner- Pieśni na głos i fortepian (wybór)
wyk. Anna Werecka-Gryć (mezzosopran), Agata Górska-Kołodziejska (fortepian)
J. Elsner – Sonata fortepianowa D- dur
L. v. Beethoven- Sonata D- dur op. 28 nr 15 „Pastoralna”
wyk. Maria Korecka-Soszkowska (fortepian)