kongres kobiet

W miniony piątek, 3 marca 2023 roku  ramach obchodów związanych z Dniem Kobiet odbył się Kongres “Kobieta w orbicie sztuki”, który podejmował kwestię roli jaką od wieków i współcześnie w sztuce odgrywały kobiety. Organizatorami wydarzenia byŁo CKSTi R w Dzierżąznej oraz stowarzyszenie Tarasy Kultury.

Kongresy swoim patronatem objęli:

JM Rektor Akademii Muzycznej w Łodzi dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz

JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi dr Przemysław Wachowski

Wójt Gminy Zgierz Wioleta Głowacka

Dyrektor Narodowego Instytut Samorządu Terytorialnego dr Iwona Wieczorek

Wydarzenie składało się z paneli tematycznych odnoszących się do sztuki oraz kultury i historii:

W panelu choreograficznym usłyszeliśmy  opowieść o amerykańskiej dziewiętnastowiecznej  tancerce Isadorze  Duncan, która stworzyła oryginalny, niepowtarzalny styl  tańca modern. Wykład ilustrowany filmem przedstawiła  Rektor AM w Łodzi dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz, prof. AM

W panelu muzycznym dr hab Agata Górska- Kołodziejska, pianistka związana zawodowo z łódzką AM, opowiedziała historię   trzech wyjątkowych kobiet – kompozytorek: Ireny Wieniawski, Fanny Hansel- Mendelssohn i Clary Wieck-Schumann.  Ich życie było  przykładem oddania się pasji, pisania muzyki na wysokim poziomie, lecz jakby mimochodem, a  czasem nawet pod pseudonimem.  To, co je łączyło to fakt, że tworzyły w cieniu gloryfikowany mężczyzn- Henryka Wieniawskiego, Felixa Mendelssohna  i Roberta Schumanna , z którymi (jako córki, siostry lub żony), dzieliły życie.

W panelu aktorskim mieliśmy okazję wysłuchać  czytania performatywnego nowej sztuki autorki Maliny Prześlugi ‘Kobieta i Życie.” w wykonaniu prof. Zofii Uzalec i dr hab. Małgorzaty Flegel (PWSFT iTV). Wyrazisty tekst jest przejawem nowoczesnych trendów dramaturgicznych poruszających najbardziej aktualne lecz również uniwersalne kwestie życia polskich kobiet. Prezentacja utworu była możliwa dzięki wsparciu Agencji Dramatu i Teatru pani  Elżbiety Manthey.

Panel sztuk plastycznych wypełniły współczesne artystki związane z łódzką ASP: dr hab. Olga  Podfilipska-Krysińska, dr Dorota Salska i dr Anna Wrzesień . Projektantki z Instytutu Ubioru oraz Instytutu Wzornictwa Wydziału Sztuk Projektowych ASP w Łodzi. Podczas spotkania zaprezentowały  efekty swoich działań projektowych dotyczących tworzenia biżuterii, projektowania bielizny specjalistycznej i  projektowania komunikacji wizualnej. Opowiadały  jak znacząco emocje, wrażliwość i intuicja wpływają na podejmowane przez nie zagadnienia artystyczne i jak mocno wnikają one w obszary potrzeb współczesnych kobiet.

Podczas kongresu poruszyliśmy też temat młodych kobiet- dziewcząt uczących się w szkołach baletowych. O specyfice tego kształcenia, wyzwaniach i obciążeniach oraz zmieniających się tendencjach w postrzeganiu młodego kobiecego ciała w tej sztuce opowiadała  wieloletnia nauczycielka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. F. Parnella w Łodzi mgr Agata Kracińska.

Gościem specjalnym wydarzenia była  Ewa Matczak, łodzianka, nauczycielka, tłumaczka. Od 1996 r. związana zawodowo z Francją, gdzie kieruje sekcją polską w szkole międzynarodowej Cité Scolaire Internationale oraz wykłada na Uniwersytecie Lyon III.   Przedstawiała ona  historię wyjątkowej kobiety, nauczycielki z Brześcia Litewskiego, Cezarii Drobniak, która przetrwała z małą córeczką zimę w Kazachstanie i trudy wędrówki z 2 Korpusem Armii Polskiej generała Andersa. Cezaria, z ogromną grupą wziętych pod opiekę sierot,  znalazła się na Madagaskarze, a po latach powróciła do Europy o osiadła we Francji. Dzięki połączeniu online na kongresie pojawiły  się córka i wnuczka głównej bohaterki, dzieląc się z słuchaczami szczegółami tej wyjątkowej i wzruszającej historii.

Opowieści tej będą mogli Państwo wysłuchać już 8 marca na stronach FB Gminnego Centrum.

Spotkanie podsumował koncert ‘Scena kobiet”, podczas którego przeplatała się poezja Wisławy Szymborskiej i fortepianowa muzyka Marii Szymanowskiej. Koncert wykonały, dzieląc scenę, Agata Kaczmarek i Agata Górska-Kołodziejska. 

Kongres, choć dotykał tematów trudnych, opowiadał o nich w sposób przystępny i otwarty, co potwierdziła zgromadzona publiczność prosząc o kolejne, podobne  spotkania.

Wydarzenie zamknęła pięknymi życzeniami dla wszystkich kobiet dyrektor Anna Tomczak.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 2023 Tarasy Kultury oraz Gminne Centrum Kultury w Dzierżąznej prezentują film o Cezarii Drobniak- niezwykłej kobiecie uwikłanej w Historię…..

Dziękujemy pani Ewie Matczak za tę wyjątkową opowieść.

Archiwa

Dostosowanie dla niepełnosprawnych