kongres kobiet

W miniony piątek, 3 marca 2023 roku  ramach obchodów związanych z Dniem Kobiet odbył się Kongres “Kobieta w orbicie sztuki”, który podejmował kwestię roli jaką od wieków i współcześnie w sztuce odgrywały kobiety. Organizatorami wydarzenia byŁo CKSTi R w Dzierżąznej oraz stowarzyszenie Tarasy Kultury.

Kongresy swoim patronatem objęli:

JM Rektor Akademii Muzycznej w Łodzi dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz

JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi dr Przemysław Wachowski

Wójt Gminy Zgierz Wioleta Głowacka

Dyrektor Narodowego Instytut Samorządu Terytorialnego dr Iwona Wieczorek

Wydarzenie składało się z paneli tematycznych odnoszących się do sztuki oraz kultury i historii:

W panelu choreograficznym usłyszeliśmy  opowieść o amerykańskiej dziewiętnastowiecznej  tancerce Isadorze  Duncan, która stworzyła oryginalny, niepowtarzalny styl  tańca modern. Wykład ilustrowany filmem przedstawiła  Rektor AM w Łodzi dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz, prof. AM

W panelu muzycznym dr hab Agata Górska- Kołodziejska, pianistka związana zawodowo z łódzką AM, opowiedziała historię   trzech wyjątkowych kobiet – kompozytorek: Ireny Wieniawski, Fanny Hansel- Mendelssohn i Clary Wieck-Schumann.  Ich życie było  przykładem oddania się pasji, pisania muzyki na wysokim poziomie, lecz jakby mimochodem, a  czasem nawet pod pseudonimem.  To, co je łączyło to fakt, że tworzyły w cieniu gloryfikowany mężczyzn- Henryka Wieniawskiego, Felixa Mendelssohna  i Roberta Schumanna , z którymi (jako córki, siostry lub żony), dzieliły życie.

W panelu aktorskim mieliśmy okazję wysłuchać  czytania performatywnego nowej sztuki autorki Maliny Prześlugi ‘Kobieta i Życie.” w wykonaniu prof. Zofii Uzalec i dr hab. Małgorzaty Flegel (PWSFT iTV). Wyrazisty tekst jest przejawem nowoczesnych trendów dramaturgicznych poruszających najbardziej aktualne lecz również uniwersalne kwestie życia polskich kobiet. Prezentacja utworu była możliwa dzięki wsparciu Agencji Dramatu i Teatru pani  Elżbiety Manthey.

Panel sztuk plastycznych wypełniły współczesne artystki związane z łódzką ASP: dr hab. Olga  Podfilipska-Krysińska, dr Dorota Salska i dr Anna Wrzesień . Projektantki z Instytutu Ubioru oraz Instytutu Wzornictwa Wydziału Sztuk Projektowych ASP w Łodzi. Podczas spotkania zaprezentowały  efekty swoich działań projektowych dotyczących tworzenia biżuterii, projektowania bielizny specjalistycznej i  projektowania komunikacji wizualnej. Opowiadały  jak znacząco emocje, wrażliwość i intuicja wpływają na podejmowane przez nie zagadnienia artystyczne i jak mocno wnikają one w obszary potrzeb współczesnych kobiet.

Podczas kongresu poruszyliśmy też temat młodych kobiet- dziewcząt uczących się w szkołach baletowych. O specyfice tego kształcenia, wyzwaniach i obciążeniach oraz zmieniających się tendencjach w postrzeganiu młodego kobiecego ciała w tej sztuce opowiadała  wieloletnia nauczycielka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. F. Parnella w Łodzi mgr Agata Kracińska.

Gościem specjalnym wydarzenia była  Ewa Matczak, łodzianka, nauczycielka, tłumaczka. Od 1996 r. związana zawodowo z Francją, gdzie kieruje sekcją polską w szkole międzynarodowej Cité Scolaire Internationale oraz wykłada na Uniwersytecie Lyon III.   Przedstawiała ona  historię wyjątkowej kobiety, nauczycielki z Brześcia Litewskiego, Cezarii Drobniak, która przetrwała z małą córeczką zimę w Kazachstanie i trudy wędrówki z 2 Korpusem Armii Polskiej generała Andersa. Cezaria, z ogromną grupą wziętych pod opiekę sierot,  znalazła się na Madagaskarze, a po latach powróciła do Europy o osiadła we Francji. Dzięki połączeniu online na kongresie pojawiły  się córka i wnuczka głównej bohaterki, dzieląc się z słuchaczami szczegółami tej wyjątkowej i wzruszającej historii.

Opowieści tej będą mogli Państwo wysłuchać już 8 marca na stronach FB Gminnego Centrum.

Spotkanie podsumował koncert ‘Scena kobiet”, podczas którego przeplatała się poezja Wisławy Szymborskiej i fortepianowa muzyka Marii Szymanowskiej. Koncert wykonały, dzieląc scenę, Agata Kaczmarek i Agata Górska-Kołodziejska. 

Kongres, choć dotykał tematów trudnych, opowiadał o nich w sposób przystępny i otwarty, co potwierdziła zgromadzona publiczność prosząc o kolejne, podobne  spotkania.

Wydarzenie zamknęła pięknymi życzeniami dla wszystkich kobiet dyrektor Anna Tomczak.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 2023 Tarasy Kultury oraz Gminne Centrum Kultury w Dzierżąznej prezentują film o Cezarii Drobniak- niezwykłej kobiecie uwikłanej w Historię…..

Dziękujemy pani Ewie Matczak za tę wyjątkową opowieść.

Osobowość 2023

Osobowość 2023

Wspaniałe wiadomości. Gratulujemy Annie Tomczak , dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu,...

TVP Łódź

TVP Łódź

Międzynarodowy Kongres " Kobieta w orbicie sztuki" przeszedł do historii. Nasze wydarzenie zostało...

wakacje

wakacje

Zapraszamy do zapisów na wyjazd wakacyjny „Seniorze jedź nad morze III”

koncert

koncert

Zapraszamy na koncert muzyki francuskiej!

Archiwa

Dostosowanie dla niepełnosprawnych