Festiwal 𝐏𝐎 𝐑𝐙𝐄𝐂𝐄 w Dzierżąznej to okazja do bliższego spotkania z wciąż żywymi, muzycznymi tradycjami Regionu Łęczyckiego – muzyką, śpiewem i tańcem.
Wydarzenie to znakomita okazja do nauki gry na tradycyjnych instrumentach oraz śpiewu pod okiem mistrzów – kontynuatorów lokalnych tradycji muzycznych oraz ich uczniów.
Harmonogram spotkań i warsztatów:
Wydarzenie wzorowane jest na letnich taborach węgierskich domów tańca (upowszechnionych w Polsce przez Stowarzyszenie Dom Tańca). Uczestnicy taborów przez kilka dni grają, tańczą i uczą się od zaproszonych muzykantów, śpiewaczek i tancerzy wiejskich. Cechą różniącą Tabor od typowych Festiwali jest brak konwencjonalnego podziału na artystów i publiczność, podejście alternatywne wobec konsumenckiego charakteru imprez związanych z popkulturą. Założeniem twórców Taboru jest czynny udział jego uczestników we wszystkich wydarzeniach poprzez taniec, naukę śpiewu i gry.
Na wieczornych zabawach zagrają m.in.: kapela DiaBuBu, kapela Kożuch, kapela im. Tadeusza Kubiaka, kapela Dobrzeliniacy, kapela Słodkie Fascynacje, Orkiestra Dęta z Góry św. Małgorzaty oraz goście znad Wisły – kapela Zdzisława Kwapińskiego i Basi Michalec.
W ramach wydarzenia odbędą się:
𝐰𝐚𝐫𝐬𝐳𝐭𝐚𝐭𝐲 𝐬́𝐩𝐢𝐞𝐰𝐮
Śpiew w Łęczyckiem ściśle powiązany jest z muzyką instrumentalną. Wciąż żywe są także śpiewy nabożne: pieśni pogrzebowe i maryjne. Taki repertuar proponujemy na warsztatach śpiewu na Taborze Łęczyckim. Grupę początkującą poprowadzi Joanna Skowrońska. Skupi się ona na emisji, rytmice, współbrzmieniu. Grupa zaawansowana, prowadzona przez Joannę Gancarczyk, pozna tempo rubato, spróbuje improwizacji w melodii i tekście. Obie grupy spróbują swych sił w śpiewie w sytuacji na żywo, z muzykantami. Joanna Gancarczyk
i Joanna Skowrońska pochodzą z Ozorkowa i są lokalnymi kontynuatorkami tradycji. Od lat zajmują się działalnością warsztatową, wydawniczą, badaniami terenowymi. Śpiewu uczą się in situ. Wspólnie koncertują i popularyzują muzykę łęczycką m.in na stronach: Archiwum Łęczyckie czy Łęczycki Śpiewnik Weselny.
Na warsztatach pojawią się lokalne śpiewaczki – Zofia Granosik i Teresa Tomczyk.
𝐰𝐚𝐫𝐬𝐳𝐭𝐚𝐭𝐲 𝐬𝐤𝐫𝐳𝐲𝐩𝐜𝐨𝐰𝐞
Warsztaty skierowane są dla osób grających na skrzypcach, umiejących powtarzać melodie ze słuchu. Podczas warsztatów skupimy się przede wszystkim na nauce kujonów, niespiesznych, rubatowanych melodii charakterystycznych dla regionu łęczyckiego.
Warsztaty poprowadzi Marcin Lorenc – skrzypek, dziennikarz i animator kultury. Uczeń wybitnego łęczyckiego skrzypka Tadeusza Kubiaka.
Gościem ostatnich warsztatów będzie najstarszy łęczycki skrzypek, Józef Kubiak (ur. 1926).
𝐰𝐚𝐫𝐬𝐳𝐭𝐚𝐭𝐲 𝐢𝐧𝐬𝐭𝐫𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐥𝐧𝐞
Warsztaty skierowane są do muzyków grających na akustycznych instrumentach (dętych, akordeonach, harmoniach i bębnach) umiejących powtórzyć melodie ze słuchu. Poprowadzi je znakomita łęczycka kapela im. Tadeusza Kubiaka. Na warsztat weźmiemy lokalne kujony, oberki, polki i marsze.
𝐰𝐚𝐫𝐬𝐳𝐭𝐚𝐭𝐲 𝐭𝐚𝐧́𝐜𝐚
Podczas warsztatów wprowadzimy uczestników taboru w świat tańców granych na podłęczyckich wsiach – oberkach, polkach i kujonach. Poprowadzi je Joanna Wolańska.
Pełne informacje na stronie internetowej ŁDK: https://www.ldk.lodz.pl/aktualnos…/festiwal-po-rzece-r5839